Politika a spoločnosť očami generála: týždeň 1.-7. marca 2021 #fekálny fantóm#justícia#koalícia#korupcia#mafiánsky štát#NAKA#Operácia Generálov fantóm#prokuratúra#spravodlivosť

Bol to ťažký a veľmi výživný týždeň z pohľadu verejnosti aj mňa osobne. Do pohľadu na spoločnosť a politiku očami generála pridávam prvý krát aj komentáre k hlavným udalostiam týždňa, ktoré sú nad rámec rekapitulácie komentárov na facebooku a v médiách

Rekapitulácia komentárov a udalostí za týždeň od 1.3. do 7.3. 2021.
Prehľad komentárov a udalostí týždňa 1.3-7.3.2021. Autor koláže: Pavel Macko (použité zdroje: autor, facebook – sme.sk, aktuality.sk, OĽaNO)

Komentáre týždňa:

1. Máme najlepšiu možnú vládu, ale s najhoršími možnými výkonmi

V pondelok naplno prepukla koaličná kríza. Najprv odišiel poslanec Za ľudí Tomáš Valášek z vládnej koalície a vzdal sa funkcie predsedu európskeho výboru NR SR. Následne sa dôrazne ozvali strana Za ľudí a SaS a žiadajú rekonštrukciu vlády. Tá je asi nutná, aspoň čiastočná. Nevyhnutná je najmä zásadná zmena štýlu vládnutia a spôsob komunikácie vládnej koalície.

Krajina je v hlbokej kríze, zomierajú stovky ľudí, nemocnice sú preplnené a pred kolapsom. Opozícia zneužíva tragédie na lacný populizmus a ľudia sú oprávnene naštvaní. Ale hlavne sme už všetci unavení a podráždení z ročnej pandémie a obmedzení. Niečo je objektívne a podobné ako všade na svete, ale niečo je subjektívne a môžeme s tým niečo robiť.

Zámerne som počas týždňa nekomentoval politické prekáračky v rámci koalície. Nie že by som sa bál, že mi všetci v zlosti naložia. To robia niektorí aj tak. Nech sa na situáciu a politickú scénu pozrieme akokoľvek, táto krajina nemá na výber lepšiu kombináciu vládnych strán. Nie je k nej žiadna lepšia alternatíva. Predčasné voľby uprostred takejto krízy je to isté, ako organizovať karneval uprostred prechodu vojnového frontu.

Nemá zmysel viesť nekonečnú volebnú kampaň na úkor partnerov uprostred krízy. Ani nejdem niekoho obhajovať alebo hľadať, kto má väčšiu vinu. Všetkým nám chýba hlavne pokora, najviac vo vrcholovej politike.

Občania by si nemali robiť ilúzie o lepšej alternatíve v podobe návratu hlasosmeru. Veď tí boli bezradní už na začiatku krízy, keď stačilo len vyhlásiť núdzový stav. Už vtedy premiér Pellegrini krčil plecami a kričal, aby občania každý deň neotravovali vládu a pomohli si sami. Ak by sa hlasosmeráci ujali vlády dnes, bol by s nimi bol ešte väčší chaos. Využili by ho na upratanie mafie, jej ziskov a jej preskupenie do nových štruktúr.

Koaliční politici by si nemali robiť ilúzie, že niečo získajú pre seba pokračovaním hašterenia. Nezískajú nič, len potopia túto krajinu a svoje strany. V jednote je sila! Ale pozor, aby sa národ v hneve nezjednotil proti svojej vláde.

2. Popili kávu a ide sa ďalej!

Boris Beňo, bývalý zástupca šéfa SIS vypovedal ako kajúcnik voči ďalším osobám. Všetko bolo v poriadku až dovtedy, než povedal, že Zurian mu poskytol informáciou o tom, že majú rozpracovaného Makóa a jeho štyroch ľudí a majú ich napichnutých. Beňo mal informovať Makóa a ten so spoločníkmi prijal protiopatrenia. Toľko dostupné informácie.

Po zverejnení týchto informácií okamžite Zurian spochybnil výpoveď Beňa a šéf NAKA ho považuje za nedôveryhodného svedka. Pritom Kovařík má jednoduché zákonné možnosti:

1) Overiť pravdovravnosť Zuriana bez toho, aby zasahoval do vyšetrovania podozrení voči nemu.

2) Dočasne Zuriana pozbaviť výkonu funkcie až do vyšetrenia podozrení. Práve na takúto siutáciu bol ten paragraf daný do zákona.

Čo sa stalo? Nič! Kovařík popil kávu so Zurianom a Zurian je aj naďalej vo funkcii s rozsiahlymi právomocami. Kto si ešte myslí, že vyšetrovanie podozrení voči Zurianovi bude určite objektívne? Budú mať vyšetrujúci policajti naozaj pocit, že majú rozviazané ruky? Pochybujem o tom, najmä po masívnom prepúšťaní väznených sudcov na slobodu minulý týždeň Najvyšším súdom a po rušení obvinení sudcov generálnym prokurátorom.

Pondelok, 1.3. 2021

Rok po voľbách: Všetko je inak, ako sme si to predstavovali

Ubehol rok od volieb. Vtedy som kandidoval za PS/SPOLU. Ľudia čakali veľkú zmenu a dali na ňu silný mandát, aj keď nie nám. Chýbalo nám 926 hlasov, možno to boli práve tie moje. S odstupom roka som sa pozrel na krajinu, moje „politické“ pôsobenie a poďakoval ľuďom.

https://www.facebook.com/pavel.macko/posts/4092584264095671

Zásah do čierneho

Generálny prokurátor pozastavil výkon funkcie prokurátorky Ivete KOPČOVEJ, predtým už odvolanej a obvinenej bývalej krajskej prokurátorke v Bratislave. Bohužiaľ, bol to aj posledný dobrý zásah Žilinku v tomto týždni.

https://www.facebook.com/pavel.macko/posts/4093058574048240

Utorok, 2.3.2021

Dobrý úmysel nestačí, transparentnosť je základom dôvery

Priaznivci vlády ma nebudú mať radi. Ale vláda dostala silný mandát voličov na zmenu, lebo „NIE SME AKO ONI“, teda hlasosmeráci. Ale je to aj záväzok vlády voči občanom! Ak ho vyžadujem plniť, nie som hneď nepriateľ vlády.

https://www.facebook.com/pavel.macko/posts/4095497970470967https://www.facebook.com/pavel.macko/posts/4097587906928640

Streda, 3.3. 2021

Trest pre sudcu Polku je ako dodatočná (nízka) daň z nelegálnych príjmov

Súdy a aj prokuratúra stále chránia svojich. Nielen mňa rozhorčilo pustenie Polku na slobodu (podmienka na 3 roky) a peňažný trest 150 tis. eur namiesto 12 rokov basy za dlhoročnú korupciu. Je to veľmi nebezpečný precedens do budúcnosti.

https://pavelmacko.blog.sme.sk/c/556640/prave-sme-zaviedli-dan-z-prijmu-zo-zlocinu.html

Dobrí sudcovia sa vracajú. Na slobodu!

Generálny prokurátor zrejme postupoval správne pri rušení nedostatočne podložených obvinení sudcov. Ale svojou voľbou mediálnej prezentácie vyslal však aj jasný signál o svojich prioritách. Justičná kasta sa raduje, občania sú smutní.

https://www.facebook.com/pavel.macko/posts/4100146320006132

Piatok, 5.3. 2021

Prepúšťanie sudcov na slobodu je znepokojivé

Rok po operácii NAKA Búrka, ktorá na jeseň pokračovala operáciou Víchrica, smerujú všetci obvinení sudcovia z väzby na slobodu. Doteraz nebola podaná ani jedna obžaloba. Bol prepustený aj sudca Molnár, ktorý nehorázne zlomil kauzu fekálny fantóm. Ten bol podľa obvinení známy justičný vybavovač s kontaktami na tajné služby a podľa svedeckej výpovede aj mafiu. Moje obavy o bezpečnosť a pokračovanie aktivít justičnej mafie sa zvýšili. Preto som zverejnil prehľad hlavných špinavostí v tejto kauze.

https://pavelmacko.blog.sme.sk/c/556807/spravodlivost-alebo-organizovany-zlocin.html

Vietnamec sa samouniesol, skutok sa nestal!

Tak nejako by sa dalo parafrázovať vyjadrenie generálnej prokuratúry, ktorá preverila spis, ale nechce v podstate nič vyšetrovať. Neverím prokuratúre, lebo mám s jej praktikami a zavádzaním veľmi zlú osobnú skúsenosť.

Únos Vietnamca: Neverím prokuratúre, v kauze fekálny fantóm nehorázne klame – Pavel Macko

6.3.2021

Mafiánsky štát sme ešte neporazili

Môj najkratší článok na blogu:

https://pavelmacko.blog.sme.sk/c/556877/pozor-justicne-imperium-vracia-uder.html

Ďakujem za pozornosť a priazeň a želám Vám príjemný týždeň.

NASPAŤ