Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier? #Macron#NATO#Putin#Rusko#Starmer#Trump#Ukrajina#USA#Vojna na Ukrajine#Zelenský
Zatiaľ čo americká administratíva hovorí o mieri na dosah, Rusi stupňujú útoky na civilistov. Má americký tlak a ruský teror šancu donútiť Ukrajinu ku kapitulácii? Rozbor amerického ultimáta zo 17. apríla a európsko-ukrajinského protinávrhu z 23. apríla.
#Macron #NATO #Putin #Rusko #Starmer #Trump #Ukrajina #USA #Vojna na Ukrajine #Zelenský

Americký diktát ako inovácia Mníchovského diktátu?
Americkí vyjednávači predstavili údajný Trumpov sedembodový mierový plán na zastavenie bojov na Ukrajine. Americký minister zahraničia Marco Rubio zároveň nedokázal skryť svoju frustráciu. Tesne pred Veľkou nocou naznačil, že pokiaľ bojujúce strany neprijmú Trumpov mier za každú cenu, ktorú majú zaplatiť hlavne Ukrajinci, môžu Američania aj ukončiť svoju sprostredkovateľskú misiu a venovať sa niečomu inému.
Z toho, čo bolo komunikované na verejnosti, je zrejmé, že by išlo o ponižujúcu kapituláciu Ukrajiny. De facto ešte horšiu ako Mníchovský diktát Československu pod taktovkou Hitlera. Pri Mníchovskom diktáte totiž aspoň Neville Chamberlain a Édouard Daladier naivne a zbabelo dúfali, že oklieštením územia Českoslovenka uspokoja agresívneho Hitlera a zabránia vojne. Prezident Putin používa rovnakú rétoriku ako Hitler, iba preloženú z nemčiny do ruštiny a s upravenými geografickými názvami.
Lenže v prípade Ukrajiny ruská agresia už začala a máme tu už dvanásty rok vojnu, z toho štvrtý rok plnohodnotnú vojnu vedenú všetkými prostriedkami. Vojnu takéhoto rozsahu sme tu nevideli osemdesiat rokov od poslednej svetovej vojny.
Ukrajinci odolali ruskému nátlaku. Putin nečakal na vyjednávania, do poslednej chvíle klamal prezidentovi Macronovi a kancelárovi Scholzovi a bez škrupulí zaútočil na Ukrajinu. Ukrajinci sa spontánne bránili, dokonca aj civilisti s Molotovovými koktejlmi. Celému svetu dokázali, že Rusi nemajú na to, aby ich za viac ako tri roky porazili.
Ukrajinci zaplatili za to obrovskú cenu na životoch, zdraví, miliónoch utečencov, obrovských materiálnych a morálnych škodách. A teraz majú podľahnúť nejakému ultimátu, znesvätiť všetky tie obete a bez boja sa podriadiť vonkajšiemu diktátu v rozpore s medzinárodným právom, Chartou OSN a morálkou?
Chamberlain a Daladier mohli podceniť Hitlera a uveriť jeho propagande. Ale Trump v prípade Putina už predsa opakovane videl vierolomnosť jeho sľubov a jeho brutálne agresívne skutky. Ak svoju sebastrednosť a snahu hodiť všetko na svojho predchodcu prezidenta Bidena pretavil do snahy podliezať sa Rusku a ponížiť Ukrajinu, tak následky ponesie Ukrajina, Európa, ale aj Spojené štáty. Prezident Trump sa nebude môcť vyhovárať na to, že nemohol počítať s tým, ako sa Putin zachová.
Po dvoch kolách rokovaní, v Paríži (17.4.) a následne v Londýne (23.4), to vyzeralo, že máme pred sebou ťažkú diplomatickú roztržku. Väčšiu, ako tú medzi Trumpom a Zelenským v oválnej pracovni Bieleho domu. Američania predstavili svoj ultimatívny „konečný“ návrh.
Ukrajinci spolu so svojimi podporovateľmi, najmä Spojeným kráľovstvom a Francúzskom neskôr predložili svoj protinávrh. Podrobnosti sme nepoznali, mali sme len neúplné informácie od vyjednávačov sprostredkované cez médiá. Agentúre Reuters sa nakoniec podarilo získať texty obidvoch návrhov.
V podvečer pohrebu Pápeža Františka sa stretol americký vyjednávač Witkoff s prezidentom Putinom. Na pohrebe pápeža sa stretli prezident Zelenský s prezidentom Trumpom, aj štvorica Trump, Zelenský, Macron a Starmer.
Všetci stručne hovoria, že rozhovory boli pozitívne. Ale detaily zatiaľ nepoznáme. Rozoberme si teda podrobnejšie v čom sa tieto návrhy na dosiahnutie mieru líšia.
Rozdiely medzi americkým a európsko-ukrajinským návrhom
Američania 17. apríla predložili Rusku aj Ukrajine to, čo sami označili za konečný návrh obidvom stranám. Aj keď médiá označovali tento Trumpov návrh ako sedem bodový plán, podľa informácií Reuters sa koncentruje do štyroch okruhov – prímerie, bezpečnostné garancie, dohody o územiach a rozvoj ekonomiky.
Ukrajina mala k tomuto návrhu vážne výhrady a preto Marco Rubio zrušil svoju účasť na rokovaniach v Londýne 23. apríla. Ukrajina a jej spojenci predložili protinávrh. Porovnajme si teda tieto dva návrhy.
Prímerie
Americký návrh predpokladá trvalé zastavenie paľby. Obidve strany by sa okamžite dali do rokovaní o technických detailoch a podmienkach. Preložené do jednoduchého jazyka, USA predpokladajú trvalé zastavenie paľby. Obidve strany majú preto začať rokovania o technických podmienkach pre realizáciu a verifikáciu prímeria. A práve v tomto je riziko. V uplynulých dňoch sme videli, že prímerie bez jasných pravidiel a overovania sa len veľmi ťažko realizuje.
Ukrajina a jej partneri kladú na túto oblasť väčší dôraz. Okamžité a bezpodmienečné prímerie na zemi, vo vzduchu a na mori považuje Ukrajina a jej spojenci za úplne prvý a podmieňujúci krok. Teda najprv má prísť bezpodmienečné prímerie a až potom sa môžu baviť o územiach a ďalších otázkach. Preto navrhujú okamžité rokovania o technických podmienkach za prítomnosti USA a európskych krajín.
Dodržiavanie prímeria by bolo od začiatku monitorované Američanmi s podporou tretích krajín. Toto Rusi doteraz odmietali a potom porušovali všetky dohody. Ukrajina chce transparentnosť. Ukrajina a jej európski spojenci naviac požadujú, aby súčasťou prímeria bolo to, že Rusi bezpodmienečne umožnia návrat všetkých deportovaných osôb a unesených detí. Obidve strany by si vymenili všetkých vojnových zajatcov. Rusko musí prepustiť všetkých civilných väzňov.
Bezpečnostné záruky pre Ukrajinu
Američania navrhujú, že Ukrajina dostane robustné bezpečnostné záruky. Garantujúcimi štátmi bude ad hoc zoskupenie európskych štátov plus ochotné mimoeurópske krajiny. Ukrajina nebude usilovať o vstup do NATO. Ukrajina môže pokračovať v úsilí o členstvo v EÚ.
Ukrajina poučená zlyhaním formálnych deklarácií a garancií ako v prípade Budapeštianskeho memoranda žiada silnejšie, podľa nich skutočné bezpečnostné garancie pred obnovením ruskej agresie. Chcú, aby Ukrajina obdržala robustné bezpečnostné garancie a to aj od USA (dohody podobnej článku 5 NATO), pokiaľ nie je zhoda medzi spojencami na členstve v NATO. Žiadne obmedzenia pre obranné sily Ukrajiny.
Aj ukrajinský návrh predpokladá ad hoc zoskupenie vojenských síl európskych a ochotných mimoeurópskych krajín. Ukrajina navrhuje, aby neboli žiadne obmedzenia prítomnosti, zbraní a operácií pre zahraničné sily na území Ukrajiny. Ohľadom členstva v EÚ nie je rozpor.
Územia
V tejto oblasti sú najzásadnejšie a zatiaľ neodstrániteľné rozpory a nezlučiteľné celkové filozofie prístupu. USA formálne (de jure) uznajú anexiu Krymu. USA de facto uznajú ruskú moc nad Luhanskou oblasťou. USA de facto uznajú ruskú moc nad obsadenými časťami Doneckej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. Ukrajine sa vrátia územia v Charkivskej oblasti. Ukrajina znovuzíska kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou cez americkú kontrolu a administráciu, pričom elektrina bude distribuovaná obidvom krajinám. Ukrajina bude mať slobodný prechod rieky Dnipro a kontrolu nad Kinburnskou kosou.
Tento americký návrh vyvolal veľkú vlnu nevôle nielen na Ukrajine, ale rozhodne potešil prezidenta Putina. Takýto návrh je likvidáciou desaťročia platného medzinárodného poriadku a jednostranne odmeňuje agresora a potenciálne môže stimulovať agresie po celom svete s cieľom získavania území.
Podľa ukrajinského návrhu , teritoriálne otázky budú diskutované a plne rozhodnuté až po plnom a bezpodmienečnom prímerí. Teda, najprv má byť dosiahnuté prímerie a až potom sa majú riešiť tieto otázky. Negociácie o územiach začnú na báse aktuálnej línie kontroly (dotyku).
Teda, Ukrajina si je vedomá, že nie je momentálne schopná vytlačiť Rusov z okupovaných území. Ale má záujem o vyriešenie osudov týraných a väznených ľudí, chce návrat unesených detí. Ale hlavne, nemôže formálne uznať trvalú stratu územia. Prezident Zelenský ani parlament na to podľa ústavy ani nemajú právo. Naviac, bol by to návod na ďalšiu agresiu o pár rokov neskôr.
Ekonomika
Podľa Trumpovho návrhu, USA a Ukrajina budú implementovať ekonomickú spoluprácu v oblasti minerálov. Ukrajina má byť plne zrekonštruovaná a finančne kompenzovaná. Sankcie voči Rusku v dôsledku tohto konfliktu od roku 2014 budú odstránené. Bude sa rozvíjať americko-ruská spolupráca v oblasti energetiky a ostatných odvetviach.
Ukrajinský protinávrh nie je v zásadnom rozpore, skôr upresňuje niektoré detaily. V prípade rekonštrukcie a finančných kompenzácií navrhuje, že budú zahŕňaťaj ruské suverénne finančné zdroje, ktoré zostanú zmrazené až kým Rusko kompenzuje škody Ukrajine.
Odlišný je aj pohľad na načasovanie a tempo rušenia amerických sankcií voči Rusku. Tieto majú byť postupne uvoľňované po dosiahnutí udržateľného mieru a môžu byť predmetom znovuobnovenia v prípade, že by došlo k porušeniu mierových dohôd.
Záver: Je celkom isté, že tieto rozdiely bolôi predmetom rozhovoru medzi prezidentmi Zelenským a Trumpom., ako aj v ďalších rozhovoroch. Nakoľko sa ale tieto stanoviská zblížili a či sú vôbec relevantné pre Rusko sa ešte len ukáže.
NASPAŤ