Aj advokátska komora potrebuje očistu #advokácia#advokátska komora#Čižnár#právna pomoc#spoločnosť#spravodlivosť

Advokátska komora by sa mala zamyslieť, ako chce ďalej pokračovať. Ak sa dostanete pred súd alebo riešite nejaký spor, potrebujete právnu pomoc. Tá u nás nie je voľne dostupná. Zastupovať Vás vo väčšine prípadov môže len advokát, ktorý je členom stavovskej organizácie, advokátskej komory.

Jaromír Čižnár a syn sa dali na advokáciu (Zdroj foto: sme.sk/facebook)

Advokátska komora je elitárska organizácia, ktorá obmedzuje konkurenciu v poskytovaní právnych služieb a hocikoho medzi seba nepustí. Ale ani tak ľahko nikoho nevypudí a svojich členov spravidla bráni zubami nechtami. Túto uzavretosť advokátska komora odôvodňuje tým, že garantuje kvalifikáciu advokátov a kvalitu poskytovanej právnej pomoci. No ani zďaleka to tak v praxi nevyzerá.

Právna pomoc je pre bežného občana extrémne drahá až nedostupná a výsledok je často neistý. Úspešnosť viacerých advokátov je viac dôsledkom ich známostí a schopnosti veci vedieť „vybaviť“. To je ešte ten lepší prípad. Nájdu sa aj úplní šarlatáni, ktorí svoj právnický titul a funkciu sú schopní zneužiť na šírenie bludov alebo svojej budúcej politickej agendy.

To sa môže stať v každej profesii, ale u advokátov by sa čakalo, že sa s takými členmi vedia vysporiadať veľmi rýchlo. Inak časť tejto kasty môže dostať občanov do úzkych. Samotná kasta môže byť spokojná, lebo občan inú možnosť, než sa obrátiť na oficiálneho advokáta väčšinou nemá. Teda dopady poškodenej reputácie celého stavu sú minimálne. Je to zákonom garantovaný biznis.

Je advokátsky monopol večný?

Bývalý generálny prokurátor Čižnár a jeho syn si otvorili advokátsku kanceláriu. Rozšírili tak rady tých prominentných advokátov, ktorým stačia ich konekcie viac ako skutočné právne vedomosti. Na tom by nebolo nič zlé, keby všetci mali rovnakú štartovaciu čiaru. Ale ak sa obmedzená rodina advokátov čoraz viac plní prominentnými policajtami, prokurátormi a sudcami, je to zlá správa pre občana. Mnohí z týchto bývalých papalášov si buď nechali otvorené zadné dvierka alebo sa podieľali na kontroverzných veciach.

Posledné tri roky ukazujú, že v našej polícii, prokuratúre a na súdoch bolo množstvo korupčníkov a pochybných indivíduí, u ktorých sa občania ťažko mohli dočkať spravodlivosti. Ale vedeli si ju kúpiť, ak na to mali dosť peňazí. Poslednou zúfalou šancou na spravodlivosť bola advokácia, ktorá by ju pre nich vybojovala. Ale tá sa masívnymi akvizíciami prominentov stáva rovnakým ihriskom, na ktorom je bežný občan takmer bez šance.

Páni advokáti a panie advokátky by sa mali zamyslieť nad tým, či chcú v tomto trende aj naďalej pokračovať. Výkon advokácie je slobodné rozhodnutie kvalifikovaného občana, ale je značne obmedzené podmienkami a rozhodovaním advokátskej komory. Jedného dňa by mohlo niekoho napadnúť tento elitársky klub zrušiť, alebo zásadne upraviť podmienky pre fungovanie tohto biznisu.

Použitý zdroj:

https://domov.sme.sk/c/22714536/ciznar-sa-vracia-ako-advokat.html

NASPAŤ